MSI Stealth 16 AI+ B3WG-014US 16" QHD+ 240Hz OLED Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5070 (Core Ultra 9 386H)
RTX 5070 (8GB) | 32GB RAM | 1TB SSD | Dual Thunderbolt 4
Stealth 16 AI+ B3WG-014US824142457603EX828203
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $19.99 value MSI Lucky Doll Charm Keychain
- Graphics Card
- RTX 5070RTX 5070 TiRTX 5080
- Display
- 16" QHD+ 240Hz OLED
- Processor
- Ryzen AI 9 365Ryzen AI 9 HX 370Core Ultra 9 386H
- Memory (RAM)
- 32GB64GB
- Storage
- 1TB2TB
- Operating System
- Windows 11Windows 11 ProWindows 11 Pro & 3Year USA Warranty
MSI Stealth 16 AI+ B3WG-014US, Intel Core Ultra 9 386H (1.6GHz - 4.9GHz) Processor, 16" QHD+ 240Hz OLED (2560 x 1600) 100% DCI-P3 Display, 32GB (1x 32GB) DDR5 7200MHz Memory, 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4x4, NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Home, Gigabit Ethernet LAN, WiFi 7 802.11BE, Bluetooth 6, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4, 4-Zone RGB Gaming Keyboard w/ Copilot Key
Description
Specification
Benchmarks
| General | |
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Stealth 16 AI+ B3WG-014US |
| Color | Charcoal Black |
| Processor & Chipset | |
| Type | Intel Core Ultra 9 386H Processor |
| # of Cores | 16 Cores : 4 Performance-cores and 8 Efficient-cores |
| # of Threads | 16 |
| Efficient-Core Frequency | 1.6 GHz - 3.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.1 GHz - 4.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Intel Smart Cache | 18 MB |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 Powers Advanced AI (798 AI TOPS) |
| Total Graphics Power (TGP) | 2347MHzx Up to Boost Clock 115W Maximum Graphics Power w/ Dynamic |
| Display | |
| Display | 16" QHD+ 240Hz OLED (100% DCI-P3) Display - SGS Eye Care Display - VESA DisplayHDR True Black 600 |
| Resolution | 2560 x 1600 (16:10) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB (1x 32GB) DDR5 7200MHz |
| Number of SODIMMS | 2 Slots, Max Memory 128GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| HDD Capacity | 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4x4 |
| Storage Capability | 2x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4) |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | N/A |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 4 w/ Supports DisplayPort 2.1 & Power Delivery 3.0 2x USB 3.2 Type A (Gen 2) 1x HDMI 2.1 (8K@60Hz / 4K@120Hz) 1x RJ45 |
| Input Device | |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard w/ Copilot Key Smudge-resistant Keyboard Enlarge Touchpad |
| Security | Fingerprint Security Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Kensington Lock Secured-core PCs Webcam Shutter |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) w/ HDR 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Audio | |
| Speaker | 2x 2W Speaker 2x 2W Woofer Array Microphone |
| Audio Ports | 1 Audio Combo (1/8") |
| Network & Communication | |
| Network | Gigabit Ethernet LAN (Up to 2.5G) Wi-Fi 7 802.11BE Bluetooth 6.0 |
| Power | |
| Battery Pack | 4-Cell 90 Battery (Whr) |
| AC Adaptor | 240W |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (L x W x H) | 13.94" x 9.69" x 0.66" ~ 0.79" |
| Unit Weight | 4.39 lbs |
| Warranty | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




