MSI Raider 16 Max HX B2WJ-002US 16" QHD+ 240Hz OLED Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5090 (Core Ultra 9 290HX Plus & Windows 11 Pro)
RTX 5090 (24GB) | 32GB RAM | 1TB SSD | Dual Thunderbolt 4 | Win 11 Pro
Raider 16 Max HX B2WJ-002US824142455746EX828174
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $19.99 value MSI Lucky Doll Charm Keychain
- Graphics Card
- RTX 5070 TiRTX 5080RTX 5090
- Display
- 16" QHD+ 240Hz OLED
- Processor
- Core Ultra 9 290HX Plus
- Memory (RAM)
- 32GB
- Storage
- 1TB
- Operating System
- Windows 11Windows 11 Pro
MSI Raider 16 Max HX B2WJ-002US, Intel Core Ultra 9 290HX Plus (1.8GHz - 5.5GHz) Processor, 16" QHD+ 240Hz OLED (2560 x 1600) 100% DCI-P3 Display, 32GB (2x 16GB) DDR5 5600MHz Memory, 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4, NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Professional, Gigabit Ethernet LAN, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4, SteelSeries Per-Key RGB w/ Copilot Key (99 Key)
Description
Specification
Benchmarks
Related




| General | |
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Raider 16 Max HX B2WJ-002US |
| Color | Core Black |
| Processor & Chipset | |
| Type | Intel Core Ultra 9 290HX Plus Processor |
| # of Cores | 24 Cores : 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores |
| # of Threads | 24 |
| Efficient-Core Frequency | 1.8 GHz - 4.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.7 GHz - 5.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Intel Smart Cache | 36 MB |
| Chipset | Intel HM870 |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 Powers Advanced AI (1824 AI TOPS) |
| Total Graphics Power (TGP) | 2160MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power w/ Dynamic Boost |
| Display | |
| Display | 16" QHD+ 240Hz OLED (100% DCI-P3) Display - VESA DisplayHDR True Black 1000 Certified - SGS Eye Care Display |
| Resolution | 2560 x 1600 (16:10) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB (2x 16GB) DDR5 5600MHz |
| Maximum Memory | 2 Slots, Max Memory 128GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| HDD Capacity | 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4 |
| Storage Capability | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 4) 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 5) Compatible |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | SD Card |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 4 w/ Support DisplayPort & Power Delivery 3.1 3x USB 3.2 TypeA (Gen 2) 1x HDMI 2.1 (8K@60Hz / 4K@120Hz) 1x SD Express Card Reader |
| Input Device | |
| Keyboard | SteelSeries Per-Key RGB w/ Copilot Key (99 Key) Smudge-resistant Keyboard |
| Security | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Kensington Lock Webcam Shutter |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) w/ HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Audio | |
| Speaker | 2x 2W Audio Speaker 2x 2W Audio Woofer Hi-Res Audio Ready Nahimic 3 Audio Enhancer Sound by Dynaudio Array Microphone |
| Audio Ports | 1x Mic-in 1x Mic-in / Headphone-out Combo Jack |
| Network & Communication | |
| Network | Gigabit Ethernet LAN (2.5G) Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 Bluetooth 5.4 |
| Power | |
| Battery Pack | 4-Cell, 91.8 Whrs |
| AC Adaptor | 400W |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (L x W x H) | 10.62" x 14.29" x 0.86 ~ 1.14" |
| Unit Weight | 5.73 lbs |
| Warranty & Support | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




