MSI Raider 16 Max HX B2WH-004US 16" QHD+ 240Hz OLED Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti (Core Ultra 9 290HX Plus)
RTX 5070 Ti (12GB) | 32GB RAM | 1TB SSD | Dual Thunderbolt
Raider 16 Max HX B2WH-004US824142455760EX828172
Not In StockNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $19.99 value MSI Lucky Doll Charm Keychain
- Display
- 16" QHD+ 240Hz OLED
- Processor
- Core Ultra 9 290HX Plus
- Memory (RAM)
- 32GB
- Storage
- 1TB
- Operating System
- Windows 11Windows 11 Pro
MSI Raider 16 Max HX B2WH-004US, Intel Core Ultra 9 290HX Plus (1.8GHz - 5.5GHz) Processor, 16" QHD+ 240Hz OLED (2560 x 1600) 100% DCI-P3 Display, 32GB (2x 16GB) DDR5 5600MHz Memory, 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU 12GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Home, Gigabit Ethernet LAN, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4, SteelSeries Per-Key RGB w/ Copilot Key (99 Key)
Description
Specification
Benchmarks
Related




| General | |
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Raider 16 Max HX B2WH-004US |
| Color | Core Black |
| Processor & Chipset | |
| Type | Intel Core Ultra 9 290HX Plus Processor |
| # of Cores | 24 Cores : 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores |
| # of Threads | 24 |
| Efficient-Core Frequency | 1.8 GHz - 4.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.7 GHz - 5.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Intel Smart Cache | 36 MB |
| Chipset | Intel HM870 |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU 12GB GDDR7 Powers Advanced AI (992 AI TOPS) |
| Total Graphics Power (TGP) | 2220MHzx Up to Boost Clock 140W Maximum Graphics Power w/ Dynamic Boost |
| Display | |
| Display | 16" QHD+ 240Hz OLED (100% DCI-P3) Display - VESA DisplayHDR True Black 1000 Certified - SGS Eye Care Display |
| Resolution | 2560 x 1600 (16:10) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB (2x 16GB) DDR5 5600MHz |
| Maximum Memory | 2 Slots, Max Memory 128GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| HDD Capacity | 1TB NVMe PCIe SSD Gen 4 |
| Storage Capability | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 4) 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 5) Compatible |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | SD Card |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 4 w/ Support DisplayPort & Power Delivery 3.1 3x USB 3.2 TypeA (Gen 2) 1x HDMI 2.1 (8K@60Hz / 4K@120Hz) 1x SD Express Card Reader |
| Input Device | |
| Keyboard | SteelSeries Per-Key RGB w/ Copilot Key (99 Key) Smudge-resistant Keyboard |
| Security | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Kensington Lock Webcam Shutter |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) w/ HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Audio | |
| Speaker | 2x 2W Audio Speaker 2x 2W Audio Woofer Hi-Res Audio Ready Nahimic 3 Audio Enhancer Sound by Dynaudio Array Microphone |
| Audio Ports | 1x Mic-in 1x Mic-in / Headphone-out Combo Jack |
| Network & Communication | |
| Network | Gigabit Ethernet LAN (2.5G) Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 Bluetooth 5.4 |
| Power | |
| Battery Pack | 4-Cell, 91.8 Whrs |
| AC Adaptor | 400W |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (L x W x H) | 10.62" x 14.29" x 0.86 ~ 1.14" |
| Unit Weight | 5.73 lbs |
| Warranty & Support | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




