ASUS TUF Gaming A14 (FA401EA-DS96) 14" 2.5K 165Hz (3ms) QHD+ Gaming Laptop w / AMD Radeon 8060S Graphics (AMD Ryzen Al Max+ 392)
Ryzen Al Max+ 392 | AMD Radeon 8060S | 32GB RAM | 1TB SSD | USB 4
FA401EA-DS96199291379107EX828146
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $40.00 value ASUS Republic of Gamers (ROG) GM50 Gaming Mouse Pad
- Display
- 14" 165Hz QHD+18" 144Hz Full HD+18" 240Hz QHD+
- Processor
- Ryzen 7 260Ryzen Al 7 350 Ryzen Al Max+ 392
- Memory (RAM)
- 16GB32GB
- Storage
- 1TB
- Operating System
- Windows 11
ASUS TUF Gaming A14 (FA401EA-DS96), AMD Ryzen Al Max+ 392 (3.2GHz - 5.0GHz) Processor, 14" 2.5K 165Hz (3ms) QHD+ IPS-Level Anti-Glare (2560 x 1600) 100% sRGB Display w/ 400nits Brightness, 32GB LPDDR5X-8000MHz Onboard Memory, 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD, AMD Radeon 8060S Graphics, Microsoft Windows 11 Home, Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1, USB 4 Type C, Backlit Chiclet Single Light Keyboard
Description
Specification





| General | |
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | FA401EA-DS96 |
| Color | Jaeger Gray |
| Processor & Chipset | |
| Processor | AMD Ryzen Al Max+ 392 Processor |
| # of Cores | 12 |
| # of Threads | 24 |
| Base Clock | 3.2 GHz |
| Max. Boost Clock | 5.0 GHz |
| L3 Cache | 64 MB |
| Neural Processor | |
| Neural Processor | Overall TOPS : Up to 122 TOPS NPU TOPS : Up to 50 TOPS |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | AMD Radeon 8060S Graphics |
| Display | |
| Display | 14" 2.5K 165Hz (3ms) QHD+ IPS-Level Anti-Glare (100% sRGB) Display - Screen-to-body Ratio : 88% - Brightness : 400nits |
| Resolution | 2560 x 1600 (16:10 aspect ratio) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB LPDDR5X-8000MHz Onboard Memory |
| Maximum Memory | Max Memory 32GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| Hard Drive | 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Storage Capability | 2x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 4) |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | MicroSD (UHS-II) |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Type C (Gen 2) w/ Support for DisplayPort (Data speed up to 10Gbps) 1x USB 4 Type C w/ Support for DisplayPort / Power Delivery (Data speed up to 40Gbps) 2x USB 3.2 Type A (Gen 2) (Data speed up to 10Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 1x Card reader (microSD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light Touchpad With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. |
| Security | Secured-core PC (Level 3) Pluton Security Processor BIOS Administrator Password and User Password Protection McAfee 30 days free trial |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Audio | |
| Audio | Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in spring of 2023.) Hi-Res certification (for headphone) Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 2-Speaker system |
| Network & Communication | |
| Network | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 Bluetooth 5.3 Wireless Card |
| Power | |
| Battery Pack | 73WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| AC Adapter | Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output : 20V DC, 10A, 200W Input : 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Physical Characteristics | |
| Dimension | 12.24" x 8.94" x 0.67" ~ 0.78" |
| Weight | 3.26 lbs |
| Warranty | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




