ASUS ROG STRIX SCAR 18 (G835LWG-DB96) 18" 4K UHD+ 240Hz LED Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5080 (Core Ultra 290HX Plus)
RTX 5080 (16GB) | 4K UHD+ | 32GB RAM | 1TB SSD | Dual Thunderbolt 5
G835LWG-DB96199291403796EX828221
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $40.00 value ASUS Republic of Gamers (ROG) GM50 Gaming Mouse Pad
- Graphics Card
- RTX 5070 TiRTX 5080RTX 5090
- Display
- 18" QHD+ 240Hz Mini LED18" 4K UHD 240Hz LED
- Processor
- Core Ultra 9 275HXCore Ultra 290HX Plus
- Memory (RAM)
- 32GB64GB
- Storage
- 1TB2TB
- Operating System
- Windows 11Windows 11 Pro
ASUS ROG STRIX SCAR 18 (G835LWG-DB96), Intel Core Ultra 9 290HX Plus (1.8GHz - 5.5GHz) Processor, 18" 4K UHD+ 240Hz Anti-Glare (3840 x 2400) 100% DCI-P3 Display w/ 1200nits Brightness, 32GB (2x 16GB) DDR5 6400MHz Memory, 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD, NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Home, Gigabit Ethernet LAN, Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2x2, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1 FRL, 2x Thunderbolt 5, Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB
Description
Specification
| General | |
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | G835LWG-DB96 |
| Color | Off Black |
| Processor & Chipset | |
| Processor | Intel Core Ultra 9 290HX Plus Processor |
| # of Cores | 24 Cores: 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores |
| # of Threads | 24 |
| Efficient-Core Frequency | 1.8 GHz - 4.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.7 GHz - 5.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Cache | 36 MB |
| Neural Processing Unit (NPU) | |
| NPU | Intel AI Boost NPU Up to 13 TOPS |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7 (1334 AI TOPS) |
| Display | |
| Display | 18" 4K UHD+ 240Hz Anti-Glare Wide View, LED Back-lit (100% DCI-P3) Display ***Non-Touch*** - ROG Nebula HDR Display - Brightness : 1200nits |
| Resolution | 3840 x 2400 (16:10) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB (2x 16GB) DDR5 6400MHz |
| Maximum Memory | 2 Slots, Max Memory 128GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| Hard Drive | 1TB NVMe PCIe Gen 4 (Performance) SSD |
| Expansion Slot (Includes Used) | 2x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 5) |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | N/A |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 5 w/ Support DisplayPort, Power Delivery and G-SYNC (Data speed Up to 120Gbps) 3x USB 3.2 Type A (Gen 2) (Data speed Up to 10Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 1x 2.5G LAN port |
| Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad w/ Copilot Key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. |
| Security | BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Network & Communication | |
| Network | Gigabit Ethernet LAN (2.5Gb) Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2x2 Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Audio | |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphone) Built-in array microphone 4-Speaker system w/ Smart Amplifier Technology |
| Device Lighting | |
| Aura Sync | Yes |
| Lighting | Aura Sync Light Bar Aura Sync logo AniMe Matrix |
| Power | |
| Battery Pack | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| AC Adapter | Rectangle Conn, 450W AC Adapter Output : 21V DC, 21.45A, 450W Input : 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Physical Characteristics | |
| Dimension | 15.71" x 11.73" x 0.93" ~ 1.38" |
| Weight | 8.16 lbs |
| Warranty | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




