ASUS ROG Zephyrus Duo 16 (GX651AX-DB96) Dual 16" 3K 120Hz (0.2ms) OLED Touchscreen Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5090 (Core Ultra 9 386H)
RTX 5090 (24GB) | 32GB RAM | 1TB SSD | Dual Thunderbolt 4
GX651AX-DB96199291513747EX827296
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $99.99 value ASUS BP340 ATLAS Backpack (Fits up to 16" Laptop)
- Graphics Card
- RTX 5070 Ti RTX 5090
- Display
- 16" 3K OLED Touchscreen
- Processor
- Core Ultra 9 386H
- Memory (RAM)
- 32GB
- Storage
- 1TB
- Operating System
- Windows 11
ASUS ROG Zephyrus Duo 16 (GX651AX-DB96), Intel Core Ultra 9 386H (1.6GHz - 4.9GHz) Processor, Dual 16" 3K 120Hz (0.2ms) OLED Anti-Glare (2880 x 1800) 100% DCI-P3 Touch Screen Display w/ 1100nits Brightness, 32GB LPDDR5X Onboard Memory, 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD, NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Home, Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2x2, Bluetooth 6.0, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4, Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
Description
Specification
Related





| General | |
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | GX651AX-DB96 |
| Color | Stellar Grey |
| Processor & Chipset | |
| Processor | Intel Core Ultra 9 386H Processor |
| # of Cores | 16 Cores : 4 Performance-cores and 8 Efficient-cores |
| # of Threads | 16 |
| Efficient-Core Frequency | 1.6 GHz - 3.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.1 GHz - 4.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Neural Processing Unit (NPU) | |
| NPU | Intel NPU Up to 50 TOPS |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 (1824 AI TOPS) |
| Display | |
| LCD Display | Dual 16" 3K 120Hz (0.2ms) OLED Anti-Glare (100% DCI-P3) Touch Screen Display - G-SYNC - Pantone Validated - ROG Nebula Display - MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus - Support Stylus : Yes - Brightness : 1100nits |
| Resolution | 2880 x 1800 (16:10 aspect ratio) |
| Memory | |
| Standard Memory | 32GB LPDDR5X-8533 Onboard Memory (Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) |
| Maximum Memory | Max Memory 32GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| Hard Drive | 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Storage Capability (Includes used) | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 5) 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 4) |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | SD (UHS-II, 312MB/s) |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 4 w/ Support DisplayPort / Power delivery (Data speed up to 40Gbps) 2x USB 3.2 Type A Gen 2 (Data speed up to 10Gbps) 1x HDMI 2.1 FRL Support HDMI switch 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x Card reader (SD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Input Devices | |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB w/ Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market |
| Security | BIOS Administrator Password and User Password Protection Pluton Security Processor Secured-core PC (Level 3) Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Device Lighting | |
| Aura Sync | AURA SYNC function is only available when the laptop is connected via Pogo pin |
| Lighting | Slash Lighting |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Audio | |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 4-Speaker (dual-force woofer) system w/ Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Network & Communication | |
| Network | Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2x2 Bluetooth 6.0 Wireless Card |
| Power | |
| Battery Pack | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| AC Adapter | Rectangle Conn, 250W AC Adapter, Output : 20V DC, 12.5A, 250W Input : 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Physical Characteristics | |
| Dimension | 13.98" x 9.72" x 0.78" ~ 0.98" |
| Weight | 6.22 lbs |
| Warranty & Support | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




