MSI Titan 18 HX Dragon Edition Draco Epic A2WJ-1246US 18" 4K UHD+ 240Hz Mini LED Gaming Laptop w / NVIDIA GeForce RTX 5090 (Core Ultra 9 290HX Plus & Windows 11 Pro)
- $6,910.40
$6,999.00- $18.76
Will arrive on Jun 30, 2026
Found a different price?
Stock alert
OR
Ask for quoteSave for later
Mini-LED | RTX 5090 (24GB) | 96GB RAM | 4TB SSD | Dual Thunderbolt 5 | Win 11 Pro
Titan 18 HX Dragon Edition Draco Epic A2WJ-1246US824142463185EX828202
Pre-orderNew1 Year USA (1 Year Global)

- Includes free item – $19.99 value MSI Lucky Doll Charm Keychain
- Graphics Card
- RTX 5080RTX 5090
- Display
- 18" UHD+ 120Hz Mini LED18" UHD+ 240Hz Mini LED
- Processor
- Core Ultra 9 285HXCore Ultra 9 290HX Plus
- Memory (RAM)
- 64GB96GB
- Storage
- 4TB6TB
- Operating System
- Windows 11 Pro
MSI Titan 18 HX Dragon Edition Draco Epic A2WJ-1246US, Intel Core Ultra 9 290HX Plus (1.8GHz - 5.5GHz) Processor, 18" 4K UHD+ 240Hz Mini LED HDR 1000 (3840 x 2400) 100% DCI-P3 Display, 96GB (2x 48GB) DDR5 6400MHz Memory, 2TB NVMe PCIe SSD Gen 5x4 + 2TB PCIe NVMe SSD Gen 4x4, NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7, Microsoft Windows 11 Professional, Gigabit Ethernet LAN, WiFi 7 BE1750, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 5, Cherry Mechanical SteelSeries Per-Key RGB (99 Key). MSI Mouse Pad_Dragon Edition, M18 Draco Mouse and Collector's Coin Draco Included
Description
Specification
Benchmarks
| General | |
| Brand | MSI |
|---|---|
| Model | Titan 18 HX Dragon Edition Draco Epic A2WJ-1246US |
| Color | Dragon Edition Norse Myth |
| Processor & Chipset | |
| Type | Intel Core Ultra 9 290HX Plus Processor |
| # of Cores | 24 Cores: 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores |
| # of Threads | 24 |
| Efficient-Core Frequency | 1.8 GHz - 4.7 GHz |
| Performance-Core Frequency | 2.7 GHz - 5.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Intel Smart Cache | 36 MB |
| Chipset | Intel HM870 |
| Software | |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Graphics | |
| GPU (Graphic Accelerator) | NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 Powers Advanced AI (1824 AI TOPS) |
| Total Graphics Power (TGP) | 2160MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power w/ Dynamic Boost (Max. 270W CPU-GPU Power w/ MSI OverBoost Technology) |
| Display | |
| Display | 18" 4K UHD+ 240Hz Mini LED HDR 1000 (100% DCI-P3) Display |
| Resolution | 3840 x 2400 (16:10) |
| Memory | |
| Standard Memory | 96GB (2x 48GB) DDR5 6400MHz |
| Maximum Memory | 2 Slots, Max Memory 128GB |
| Hard Drive & Optical Drive | |
| HDD Capacity | 2TB NVMe PCIe SSD Gen 5x4 (w/ Dedicated Cooling Copper Heat Pipe) + 2TB NVMe PCIe SSD Gen 4x4 |
| Storage Capability | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 5) 3x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen 4) |
| Interfaces/Ports | |
| Card Reader | Full size SD UHS-III |
| I/O Ports | 2x Thunderbolt 5 w/ Support DisplayPort & Power Delivery 3.1 3x USB 3.2 Type A (Gen 2) 1x HDMI v2.1 (8K@60Hz / 4K@120Hz) 1x SD Express Card Reader 1x RJ45 |
| Input Device | |
| Keyboard | Cherry Mechanical SteelSeries Per-Key RGB (99 Key) Seamless EGB Haptic Touchpad |
| Security | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Kensington Lock Secured-core PCs Webcam Shutter |
| Webcam Resolution | |
| Webcam | IR FHD type (30fps@1080p) w/ HDR Webcam 3D Noise Reduction+ (3DNR+) Webcam Feature |
| Audio | |
| Audio | Sound by Dynaudio |
| Speaker | 4x 2W Speakers 2x 2W Woofer |
| Audio Ports | 1 Audio Combo (1/8") |
| Network & Communication | |
| Network | Gigabit Ethernet LAN (Up to 2.5G) Killer WiFi 7 BE1750 Bluetooth 5.4 |
| Power | |
| Battery Pack | 4 cell (99.9Whr) Li-Ion |
| AC Adaptor | 400W |
| Physical Characteristics | |
| Dimension (L x W x H) | 15.9" x 12.08" x 1.26" |
| Unit Weight | 7.93 lbs |
| Warranty & Support | |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global) |




